התוכן העיקרי

הודעת התראה

"מחזור הוא תהליך שבו מפרקים פסולת ומחזירים אותה למצב של חומר גלם, אשר ישמש ליצור מוצרים חדשים. המחזור מאפשר חיסכון בחומרי גלם בתוליים מצד אחד ומצמצם את כמויות הפסולת והזיהום מצד שני, ועל כן נודעת לו חשיבות גם כלכלית וגם אקולוגית".
"חלק ניכר מהפסולת שאנו זורקים, הינה משאב היכול לשמש כחומר גלם למוצרים אחרים."
לפני כשנתיים, בעקבות מחשבה על מחזור ושמירה על איכות הסביבה, עלה בדעתה של הדיאטנית טל דגן רעיון: ילדי מרפאת סוכרת נאלצים להשתמש יום יום באביזרים מתכלים רבים: עטי הזרקה, חלקי פלסטיק (קרמבו), חלקי משאבה, מכלי סטיקים, ועוד. בעבר היו האביזרים נזרקים לפח לאחר השימוש. הרעיון היה למחזר את האביזרים הללו לעבודות יצירה.
הרציונל: להפוך את החיסרון והקושי ליתרון וכך להשיג אפקט פסיכולוגי חיובי.
הצענו לילדים לאסוף את האביזרים הללו ולהביאם לבית החולים. הילדים שיתפו פעולה בשמחה. לאחר השימוש, במקום לזרקם כבעבר, הם הביאו אותם לבית החולים.
כאשר הצטברה כמות מספקת התחלנו להכין עם הילדים יצירות אמנות קטנות וגדולות. הילדים גילו התלהבות רבה ביותר. מסתבר שהחומרים הללו איכותיים ומעניינים, ומאפשרים להכין יצירות מעניינות, פרי דמיונם של הילדים.
בנוסף, אנו עושים איתם עבודות קבוצתיות על נושאים משותפים, מה שמאפשר יצירת עבודות גדולות אותן אנו תולים במסדרונות בית החולים. כך למשל הילדים יצרו מהאביזרים שנאספו תמונה גדולה עם מספר רב של דמויות. בדרך זו השגנו תחושת אחדות והזדהות, כיוון שהדמויות הממוסגרות הן של ילדים מכל המגזרים.
דוגמא נוספת: הילדים הכינו מובייל דבורים מקופסאות ריקות של סטיקים. כל ילד הכין דבורה, אחת לעצמו ואחת לטובת הכלל. את הדבורים תלינו על שלד של מטריה.
לפני כל חג אנו יוצרים עבודות בנושאים המאפיינים אותו. לחנוכה הכינו הילדים כדים, חנוכיה ענקית. לסוכות הכנו סוכה שדפנותיה הן עטי הזרקה וכל הקישוטים בתוכה גם הם מחלקי אביזרים ממוחזרים.
פעילות זו מפתחת את הדמיון, הילדים נהנים להפוך אביזרים שביום יום אינם אהובים עליהם, ליצירות האהובות עליהם. בנוסף, העבודה הקבוצתית עם ילדים המתמודדים עם אותם קשיים יוצרת תחושת הזדהות ושותפות גורל, דבר שמקל עליהם ולו במעט. אגב המחזור הם לומדים את נושא איכות הסביבה. המטרה היא להביא לכך שגם לאחר שהילדים יגדלו ויתבגרו הם יאמצו את ערכי הקיימות ואיכות הסביבה. לא פחות חשוב - שחווית הביקורים והטיפול במרפאה יזכרו גם כחוויה טובה.
שמועה אומרת שחלק מהילדים ממשיכים להפעיל את הדמיון וליצור גם בבתיהם...
שרי שפירא, מורה
ביה"ס שליד מחלקות הילדים שערי- צדק

ינואר 2019