התוכן העיקרי

הודעת התראה

מסגרת הפעולה

מטפלות באמנות בבית הספר שליד מחלקות הילדים במרכז הרפואי שערי צדק שייכות לצוות משרד החינוך. המטפלות נוספו לצוות מערכת החינוך לאחר שנחקק חוק החינוך המיוחד, בשנת 1988. החוק קבע שבית הספר יספק לילדים גם לימודים וגם תמיכה רגשית. מאז, טיפול באמנות ניתן בבתי ספר במקביל לייעוץ או לתמיכה פסיכולוגית.

מהו טיפול באמנות?

טיפול באמנות הוא טיפול רגשי שבו ניתן לשוחח עם המטפלת וליצור בחומרי אומנות כדי לבטא את התחושות שאנו חווים ולבדוק איך לנהוג או להתמודד מולם. גם כשאנו חולמים, אנו מדברים עם עצמנו בצורות ובצבעים. זוהי הצורה הטבעית, שאנו יכולים לתקשר עם עצמנו ולפתור בעיות בחיינו. טיפול באמנות יכול לסייע למצוא את הכוחות שלנו כדי להתמודד עם לחצים, מצוקות ודברים מבלבלים שקורים לנו יומיום.

מה מיוחד בטיפול באמנות בבית חולים?

לטיפול באמנות בבית חולים יש כמה מאפיינים המיוחדים לו. ראשית הוא מתרחש בבית חולים ולכן הוא יכול להערך ברחבי בית החולים. לפעמים המפגש הוא בחדר הטיפול באמנות והמפגש הוא פרטני. לעיתים הוא קורה במקומות שיש סביב מאושפזים אחרים: למשל, כשילד אינו יכול לצאת מהמיטה אז מפגש הטיפול באמנות קורה במחלקה, ליד מיטת הילד חולה. לפעמים, כשקשה לילדים בזמן קבלת טיפול רפואי המפגש בין המטפלת והילד יקרה בחדר האחות או הרופא. לפעמים, כשילדים מודאגים ואפילו לחוצים מהבדיקה יכולה המטפלת לפגוש אותם בזמן המתנה לרופא ולבדיקות הרפואיות.

שנית, דרך העבודה של המטפלת באמנות בבית החולים מצריכה גמישות ויצירתיות, כדי להנגיש חומרי יצירה מגוונים לילדים ברחבי בית החולים. היא מסתובבת עם עגלה מיוחדת ובה חומרי היצירה לכל מקום שבו היא תיצור את סביבת הטיפול באמנות. כמו כן יש לה משטחי עבודה שמתאימים לצורות ישיבה או שכיבה של ילדים בבית חולים.

ישנם עוד דברים ייחודיים לעבודת המטפלת באמנות בבית החולים, לדוגמא: עבודה בשיתוף פעולה עם הצוות הרפואי, או דגש שיושם על נושאים הקשורים להתמודדות עם מחלה, להורדת חרדות הקשורות בטיפולים הרפואיים השונים, או לבדיקות שנעשות בבית החולים.

טיפול באמנות בילדים בבית חולים עוזר להוריד חרדות, לחצים ומתחים שעלולים לקרות כשילדים מאושפזים, מקבלים טיפול רפואי או כשהם צריכים לעבור בדיקות או ניתוחים בבית החולים. התמודדות עם קבלת מחלה וחיים מלאים עם מחלה כרונית או התמודדות עם אבדן הבריאות, הטראומה והאבל הם חלק מהטיפול באמנות בבית חולים. באמצעות הטיפול בבית החולים אנו יכולים למצוא את הכוחות והחוזקות שבנו כדי להרגיש שלמים יותר עם עצמנו.